Przejdź do głównej zawartości

Krąg 11 lutego!


“Przeżywam swe życie w kręgach, co się toczą
przez rzeczy, jak fala, gdy wzbierze.
Może przed ostatnim me oczy się zmroczą, lecz jednak z nim się zmierzę.

Okrążam Boga, wiecznej Baszty szczyt,
tysiące lat ze wszystkich stron;
i nie wiem jeszcze któż ja: sokół, burza, świt, czy wielkiej pieśni ton.”

Rainer Maria Rilke, “Księga godzin. I”, tłum. W. Hulewicz.

Zainspirowane polskim wydaniem książki “Aktywna Nadzieja” Joanny Macy i Chrisa Johnstone, chcemy wspólnie doświadczyć tej praktyki w formule spotkań w kręgu. Taka forma spotkania bazuje na grupowej wymianie, która stwarza przestrzeń na dawanie oraz przyjmowanie, oparte o wspólne zasoby, mądrość i uważną obecność uczestniczących osób. 

To kolejne spotkanie z cyklu, jaki rozpoczęłyśmy jesienią zeszłego roku. Możesz do niego dołączyć także jeśli nie brał_ś udziału w poprzednich.

Podczas najbliższego spotkania kręgu przejdziemy do kolejnego etapu “spirali ponownego połączenia/aktywnej nadziei”, jakim jest “patrzenie nowymi oczami. To przestrzeń na wyrażenie swojego spojrzenia, odczuwania swojej relacji z otaczającym światem na inne sposoby niż te, które narzuca nam kapitalistyczna kultura przemysłowego wzrostu. Jak możemy przeczytać w “Aktywnej Nadziei”:

“Ekstremalny indywidualizm rozwinięty w krajach uprzemysłowionych jest tak głęboko zakorzeniony, że niektórzy zaczęli uważać go za naturalny, ludzki stan. (...) Jest wiele możliwości widzenia siebie. Koncepcja “ja” odrębnego, mnie jako istoty oddzielonej od innych ludzi i świata to tylko jedno podejście. Oddzielone “ja” czy też “ego”, jak czasem jest nazywane, ma jasne zewnętrzne granice. Jednak to nie jest wszystko, czym jesteśmy.

Ten krąg to przestrzeń na wniesienie perspektywy np. Ziemi, jako żyjącej istoty, innych istot wokół nas a także spojrzenia na miejsce ludzi w świecie zakorzenione w mądrości różnych kultur.

Zapraszamy Cię, jeśli podobnie jak my:

🔵 widzisz rozdźwięk pomiędzy dostępną wiedzą na temat stanu klimatu i świata przyrody a tym, w jakim kierunku zmierza większość działań ludzkości (“biznes jak zwykle”),

🔵 szukasz sposobów radzenia sobie z tym rozdźwiękiem,

🔵 potrzebujesz obecności i uważności innych osób, aby przeżyć, zrozumieć, nazwać i zaakceptować miejsce, w jakim się znajdujemy,

🔵 szukasz źródeł nadziei, próbując rozpoznać swoje miejsce w trwającym kryzysie oraz swoją rolę w zmianie, jaka jest konieczna, aby utrzymać sieć życia na Ziemi,

🔵 jesteś lub był_ś zaangażowan_ w zmianę, ale odczuwasz bezsilność, wypalenie, poszukujesz na nowo tego, co jest “moje do zrobienia”,

🔵 chcesz zbliżyć się do zrozumienia kryzysów, przez które globalnie przechodzimy, jednak doświadczasz stanu zamrożenia, poczucia winy i/lub wyparcia, trudno Ci się zmierzyć z niepewnością, rozpaczą, lękiem,

🔵 chcesz pogłębić rozumienie praktyk, opisanych w książce “Aktywna Nadzieja” i widzisz wartość we wspólnym przechodzeniu przez ich kolejne etapy.

Spotkanie odbędzie się w Warszawie 11 lutego (niedziela) i będzie składać się z dwóch części (nowość!):

📅 w godz. 14.00-15.00: godzinne wprowadzenie do tego etapu “spirali”, przywołanie i ew. dyskusja nad fragmentami książek Joanny Macy, dotyczącymi “patrzenia nowymi oczami”,

📅 w godz. 15.00-18.00: Krąg. Jeśli zdecydujesz się na udział w tej części, ważny dla nas jest udział w całości kręgu, więc jeśli rozważasz obecność, upewnij się, że możesz być obecn_ od początku do końca.

Możesz przyjść tylko na 1 lub 2 część lub na obydwie.

Aby zapisać się na spotkanie, wypełnij formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/Ae1zZaV1k1vHdtiW8 nie później niż do niedzieli 4 lutego!

Działamy na zasadzie ekonomii daru - wkładamy pracę w przygotowanie i trzymanie kręgu. Zachęcamy Cię, abyś w zamian przekazał_ nam dar w takiej formie i wysokości, jaką uznasz za słuszną, w postaci: zrzutki pieniężnej do "kapelusza", przelewu na podany po Kręgu rachunek lub propozycji konkretnego wsparcia przy organizacji kolejnych spotkań.

Prosimy Cię również o zasilenie skarbonki miejsca, które nas gości.

Każde spotkanie rozpoczynamy od przedstawienia najważniejszych dla nas zasad (z naszych doświadczeń i odczuć wynika, że są one wspierające w budowaniu bezpiecznej i otwartej na różnorodność przestrzeni:

⭐ Tworzymy krąg jako przestrzeń inkluzywną dla osób o różnych tożsamościach, w tym w szczególności osób nieheteronormatywnych i transpłciowych - jest to przestrzeń wolna od przemocy, dyskryminacji, mowy nienawiści i hejtu.

⭐ Wspólnie dbamy o to, aby każda osoba miała przestrzeń do wypowiedzenia się - ważne, żeby mówiła o sobie, swoich emocjach i doświadczeniach, swojej życiowej historii.

⭐ W kręgu bardzo ważna jest uważność na inne osoby. Słuchamy innych bez oceniania i dawania rad (chyba że zostaliśmy o nie wyraźnie poproszeni).

⭐ Krąg traktujemy jako wyjątkowy czas, który możemy dać sobie i innym, nie przerywany innymi zadaniami (aby tak było, wyciszamy telefony, dbamy o to, żeby nie spóźnić się na spotkanie i zostać do samego końca).

⭐ Można mówić, ale nie trzeba - jeśli czujesz, że nie chcesz zabierać głosu, to jest to totalnie ok.

⭐ Dbamy o siebie, o swoje potrzeby, pamiętamy o swoim prawie do powiedzenia “stop”.

⭐ W kręgu jest także miejsce na zaproponowanie zasady ważnej dla Ciebie.

Kilka słów o nas:

Malwa - jestem kulturoznawczynią i trenerką grup wsparcia, współtworzę patchworkową rodzinę z dwójką 6-latków na pokładzie; co jest źródłem wyzwań, a jednocześnie niezwykłych i uczących odkryć. Patchwork to dla mnie opowieść o tym, ile możemy zdziałać wspólnie, jeśli tylko uznamy i uszanujemy różnorodność jako źródło zasobów i możliwości. W Aktywnej Nadziei odkrywam, że siła rodzi się z bycia sobą - z tego, co kochamy robić i tworzyć. Każdy z nas wnosi do sieci życia unikalną wartość, każdy z nas jest w tym znaczący i potrzebny. Odkąd pamiętam, kochałam słuchać, wsłuchiwać się (w ludzi, intuicję, świerszcze, wiatr, nocne niebo, a także w to, co najmniejsze i ledwo zauważalne). To wsłuchiwanie się rozbudza we mnie poczucie połączenia, wnosi współczucie i ożywczą ciekawość. Moim marzeniem jest niesienie ich dalej.

Piotr - od 23 lat jestem zaangażowany w działania na rzecz zmiany m.in. na rzecz praw człowieka, przeciwdziałania dyskryminacji, ochrony przyrody, solidarności klimatycznej w różnych ruchach i organizacjach społecznych. Jestem zainspirowany metodami Joanny Macy, chcę je praktykować i rozwijać wspólnie z innymi osobami w Polsce. Od początku 2022 roku tworzę Kręgi Opowieści, wiosną i latem były to Kręgi Opowieści o Zmianie, a od jesieni Kręgi Aktywnej Nadziei.

P.S. Jeśli sam_ nie możesz wziąć udziału w wydarzeniu, zachęcamy Cię do przekazania informacji znajomym, którzy mogliby być nim zainteresowani. Tu znajdziesz wydarzenie na Facebooku.