Przejdź do głównej zawartości

Warsztaty i kręgi

    Warsztaty "Praktyki Aktywnej Nadziei" dadzą Ci możliwość poznania i doświadczenia najważniejszych założeń Praktyki Ponownego Połączenia. Warsztaty trwają zwykle 5 godzin, w ramach których przechodzimy przez całą "Spiralę Aktywnej Nadziei" - wdzięczność, uhonorowanie bólu z powodu stanu świata, patrzenie starymi i nowymi oczami oraz działanie. Poznajemy trzy opowieści, które wpływają na los świata: "biznes jak zwykle", "wielką dezintegrację" oraz "wielki zwrot". Choć każdy warsztat zawiera podobne elementy, różnią się one od siebie zarówno doświadczeniami wnoszonymi przez poszczególne osoby jak i wybranymi praktykami. Jeśli chcesz dowiedzieć się o najbliższej możliwości udziału w warsztacie - dopisz się do newslettara, a jeśli chcesz zorganizować warsztat dla swojej grupy lub organizacji - skontaktuj się z nami.

Kręgi Aktywnej Nadziei

    
Krąg jako demokratyczna forma spotkania i wsparcia już od dawna praktykowany jest m.in. przez kultury rdzenne, grupy kobiet i środowiska feministyczne. Korzystają z niego różne środowiska zaangażowane na rzecz zmiany, wspólnoty duchowe, grupy rozwojowe i terapeutyczne.

    Porządek społeczny, który znamy, załamuje się. Jesteśmy w punkcie granicznym, w którym potrzebujemy spojrzeć prawdzie w oczy, a następnie podjąć nowe działania oraz stworzyć nowe opowieści i rozwiązania. Naszą intencją jest stworzenie przestrzeni dla opowieści osób, które chcą działać w obliczu katastrofy klimatycznej i ekologicznej. Widzimy opowiadanie i słuchanie jako dawanie sobie nawzajem wsparcia i mocy do działania, źródło nadziei oraz narzędzie wpływu.

    Zapraszamy do kręgu aby być, słuchać i opowiadać o naszych emocjach, poszukiwać własnego źródła motywacji, tego z czym się mierzymy, tworzyć wizję lepszego świata, odkrywać i nazywać to, co nas łączy, znajdować źródła nadziei i dzielić się wdzięcznością oraz opowieściami. 

Jak wygląda Krąg:

  • Siadamy w kręgu, aby móc się dobrze zobaczyć (dotyczy spotkań stacjonarnych). 
  • Każda osoba ma przestrzeń do wypowiedzenia się. Ważne, żeby mówiła o sobie, swoich emocjach i doświadczeniach, swojej życiowej historii. 
  • Można mówić, ale nie trzeba. Jeśli przyjdziesz na krąg i nie odezwiesz się na nim w ogóle - to będzie totalnie ok.
  • W kręgu bardzo ważna jest uważność, słuchanie innych osób bez oceniania i dawanie im przestrzeni.
  • Krąg jest o wspólnym byciu. Krąg jest o słuchaniu. Samo słuchanie innych może być bardzo wartościowe.
  • Do kręgu nie trzeba się przygotowywać. Wystarczy przyjść. (Oczywiście zgłaszając się wcześniej).

Zasady kręgu:

Na początku każdego spotkania Kręgu proponujemy zasady, które pozwolą spotkać się w bezpieczniejszej przestrzeni. Podczas spotkania będzie czas, aby o nich porozmawiać. Najważniejsze, to że tworzymy przestrzeń wolną od przemocy, także słownej, dyskryminacji, otwartej na osoby o różnych tożsamościach i przekonaniach. 

Wrażenia po kręgach:

“Krąg Aktywnej Nadziei to dla mnie świetny sposób nie tylko na wyrzucenie z siebie frustracji związanej z kryzysem klimatycznym, ale także na odzyskanie nadziei, że dzięki wspólnemu wysiłkowi możemy znaleźć konstruktywne rozwiązania radzenia sobie z wyzwaniami, których skala może nas przerażać jako jednostki. To wspaniała okazja, by spotkać ludzi o podobnej wrażliwości, zainteresowaniach i doświadczeniach oraz poczuć, że dzięki solidarności, współczuciu i zrozumieniu możemy przetrwać najtrudniejsze chwile, a nawet wyjść z nich wzmocnieni.”

- Katarzyna, uczestniczka Kręgu w Warszawie.

"Polecam udział w kręgu osobom, które chcą poczuć, że nie są same w trosce o stan naszej planety. Osobom wrażliwym na los żywych istot, chętnym do wymiany doświadczeń, przemyśleń i emocji. Krąg umożliwia nazwanie swoich przeżyć, trosk, nadziei, ale też usłyszenie i zainspirowanie się tym jak mają inni. To bezpieczne schronienie, w którym bez ocen możemy być tacy, jacy w danej chwili jesteśmy, dzielić się mniej lub bardziej i zwyczajnie czuć, że jesteśmy w tym procesie razem."

- Kaśka, uczestniczka Kręgu online

"Jeżeli chcesz spotkać się w bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni ze swoimi emocjami i potrzebami w kontekście katastrofy ekologicznej, a także z osobami, którym również nie jest obojętne, co się stanie z nami-ludźmi, innymi istotami i planetą Ziemią, to Krąg Aktywnej Nadziei jest dla Ciebie."

- Bartek, uczestniczył w Kręgu online.