Przejdź do głównej zawartości

Podcast PORUSZENIE, rozmowa 5. Ból z świata, ból z ciała. Rozmawiają: Alex, Jadwiga, Piotr, przemek

Po dłuższej zimowej przerwie spotykamy się znowu, tym razem przyglądając się bólowi z powodu stanu świata. Jak poprzednie, także ten odcinek zainspirowany jest Praktyką Ponownego Połączenia / Aktywnej Nadziei opisaną przez Joannę Macy. Odcinek nagrywałyśmy pod koniec listopada. Podcastu możesz wysłuchać na Spotify, ApplePodcast i YouTube.

Jako punkt wyjścia Piotr przywołuje fragment książki “Coming Back To Life”:

“To, z czym mamy tutaj do czynienia, jest zbliżone do pierwotnego znaczenia współczucia: " cierpienia z". Jest to cierpienie, które odczuwamy w imieniu całości, której jesteśmy częścią. Jest to ból samego świata, doświadczany przez każdego z nas.

Nikt nie jest wolny od tego bólu, tak samo jak nikt nie mógłby istnieć samotnie i samowystarczalnie w pustej przestrzeni. Odczuwanie bólu dla świata jest dla nas tak naturalne, jak jedzenie i powietrze, z których czerpiemy, aby ukształtować to, kim jesteśmy. Jest ono nierozerwalnie związane z prądami materii, energii i informacji, które przepływają przez nas i podtrzymują nas jako połączone ze sobą otwarte systemy. Nie jesteśmy odcięci od świata, ale jesteśmy jego integralnymi składnikami, jak komórki w większym ciele. Kiedy ciało doznaje traumy, my również ją odczuwamy. Kiedy słabnie i choruje, odczuwamy jego ból, niezależnie od tego, czy zwracamy na to uwagę, czy nie.

Ból jest ceną świadomości w zagrożonym i cierpiącym świecie. Jest on nie tylko naturalny; jest absolutnie niezbędnym elementem naszego zbiorowego uzdrowienia. Podobnie jak w przypadku wszystkich organizmów, ból ma swój cel: jest sygnałem ostrzegawczym, mającym na celu wywołanie działań naprawczych.”

przemek odpowiada, a właściwie odśpiewuje tekstem piosenki “Home” Hani Rani, Jadwiga kończy z pytaniem, jakby to było, gdybyśmy żyły w społeczeństwie, w którym znajudujemy czas, aby patrzeć się w ciemność, która nas otacza…

Podcast Poruszenie współtworzą obecnie: Piotr Cykowski, Jadwiga Klata, Malwina Migdał, Alex Gierlińskie i Zofia Krajewska. Gościnnie występują przemek siewior i łukasz ‘Syriusz’ stanek.

Zachęcamy do zaobserwowania podcastu w aplikacji, z jakiej korzystasz. 

A jeśli znajdziesz tu słowa, które uważasz za warte podania dalej, będzie nam miło, jeśli udostępnisz podcast znajomym!

Jeśli chcesz otrzymywać informację o kolejnych odcinkach oraz działaniach poza podcastem, do jakich zapraszamy, dopisz się newslettera na stronie aktywnanadzieja.org. 

#klimat #aktywizm #żałoba #aktywnanadzieja #praktykaponownegopolaczenia #deepecology #JoannaMacy