Przejdź do głównej zawartości

Krąg Aktywnej Nadziei, Warszawa, 29 października

"Nawet zraniona ziemia nas karmi. Nawet zraniona ziemia nas podtrzymuje, obdarzając nas chwilami radości i zadziwienia. Wybieram radość zamiast rozpaczy - nie dlatego, że chowam głowę w piasek, ale dlatego, że Ziemia obdarza mnie radością każdego dnia, a ja chcę się odwdzięczyć za ten dar."

Robin Wall Kimmerer, "Braiding Sweetgrass "

Zainspirowane polskim wydaniem książki ‘Aktywna Nadzieja’ Joanny Macy i Chrisa Johnstone, chcemy wspólnie doświadczyć tej praktyki w formule kręgu. Taka forma spotkania bazuje na grupowej wymianie, która stwarza przestrzeń na dawanie oraz przyjmowanie, oparte o wspólne zasoby, mądrość i uważną obecność uczestniczących osób.

Naszą intencją jest zorganizowanie cyklu spotkań - chcemy, aby każde z nich stanowiło oddzielny etap na drodze poszukiwania Aktywnej Nadziei. 

Nasze pierwsze spotkanie było wprowadzeniem do Praktyki Ponownego Połączenia. Tym razem chcemy zatrzymać się przy jej początkowym etapie, który stanowi korzenie dla dalszej, spiralnej drogi. Tym etapem jest Wdzięczność. Zachęcamy, aby wziąć udział w całości cyklu, natomiast jeśli czujesz, że będzie to dla Ciebie trudne, nie martw się. Możesz przyjść na kilka lub nawet tylko jedno spotkanie.

Zapraszamy Cię, jeśli podobnie jak my:

🔵 widzisz rozdźwięk pomiędzy dostępną wiedzą na temat stanu klimatu i świata przyrody a tym, w jakim kierunku zmierza większość działań ludzkości (“biznes jak zwykle”),

🔵 szukasz sposobów radzenia sobie z tym rozdźwiękiem,

🔵 potrzebujesz obecności i uważności innych osób, aby przeżyć, zrozumieć, nazwać i zaakceptować miejsce, w jakim się znajdujemy,

🔵 szukasz źródeł nadziei, próbując rozpoznać swoje miejsce w trwającym kryzysie oraz swoją rolę w zmianie, jaka jest konieczna, aby utrzymać sieć życia na Ziemi,

🔵 jesteś lub był_ś zaangażowan_ w zmianę, ale odczuwasz bezsilność, wypalenie, poszukujesz na nowo tego, co jest “moje do zrobienia”,

🔵 chcesz zbliżyć się do zrozumienia kryzysów, przez które globalnie przechodzimy, jednak doświadczasz stanu zamrożenia, poczucia winy i/lub wyparcia, trudno Ci się zmierzyć z niepewnością, rozpaczą, lękiem,

🔵 chcesz pogłębić rozumienie praktyk, opisanych w książce “Aktywna Nadzieja” i widzisz wartość we wspólnym przechodzeniu przez ich kolejne etapy.

Terminy spotkań Kręgu (mogą ulec zmianie): 29 października, 19 listopada (dla osób, które wezmą udział w co najmniej jednym spotkaniu wcześniej), 17 lub 30 grudnia, 28 stycznia, 25 lutego, 24 marca. Na każde będą osobne zapisy.

📅 Spotkanie odbędzie się w Warszawie 29 października (niedziela) w godz. 15.00-18.00 i potrwa 3 godziny. Ważny dla nas jest udział w całości kręgu, więc jeśli rozważasz obecność, upewnij się, że możesz być obecn_  od początku do końca.

Aby zgłosić się na spotkanie, wypełnij formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/zkS6NZpXAwwjREmu5 nie później niż do piątku, 27 października.

Działamy na zasadzie ekonomii daru - wkładamy pracę w przygotowanie i trzymanie kręgu. Zachęcamy Cię, abyś w zamian przekazał_ nam dar w takiej formie i wysokości, jaką uznasz za słuszną, w postaci: zrzutki pieniężnej do "kapelusza", przelewu na podany po Kręgu rachunek lub propozycji konkretnego wsparcia przy organizacji kolejnych spotkań. 

Prosimy Cię również o zasilenie skarbonki miejsca, które nas gości.

Każde spotkanie rozpoczynamy od przedstawienia najważniejszych dla nas zasad (z naszych doświadczeń i odczuć wynika, że są one wspierające w budowaniu bezpiecznej i otwartej na różnorodność przestrzeni: 

🔵 Tworzymy krąg jako przestrzeń inkluzywną dla osób o różnych tożsamościach, w tym w szczególności osób nieheteronormatywnych i transpłciowych - jest to przestrzeń wolna od przemocy, dyskryminacji, mowy nienawiści i hejtu.

🔵 Wspólnie dbamy o to, aby każda osoba miała przestrzeń do wypowiedzenia się - ważne, żeby mówiła o sobie, swoich emocjach i doświadczeniach, swojej życiowej historii.

🔵 W kręgu bardzo ważna jest uważność na inne osoby. Słuchamy innych bez oceniania i dawania rad (chyba że zostaliśmy o nie wyraźnie poproszeni).

🔵 Krąg traktujemy jako wyjątkowy czas, który możemy dać sobie i innym, nie przerywany innymi zadaniami (aby tak było, wyciszamy telefony, dbamy o to, żeby nie spóźnić się na spotkanie i zostać do samego końca).

🔵 Można mówić, ale nie trzeba - jeśli czujesz, że nie chcesz zabierać głosu, to jest to totalnie ok. 

🔵 Dbamy o siebie, o swoje potrzeby, pamiętamy o swoim prawie do powiedzenia “stop”.

🔵 W kręgu jest także miejsce na zaproponowanie zasady ważnej dla Ciebie.

Kilka słów o nas:

Malwa - jestem kulturoznawczynią i trenerką grup wsparcia, współtworzę patchworkową rodzinę z dwójką 6-latków na pokładzie; co jest źródłem wyzwań, a jednocześnie niezwykłych i uczących odkryć. Patchwork to dla mnie opowieść o tym, ile możemy zdziałać wspólnie, jeśli tylko uznamy i uszanujemy różnorodność jako źródło zasobów i możliwości. W Aktywnej Nadziei odkrywam, że siła rodzi się z bycia sobą - z tego, co kochamy robić i tworzyć. Każdy z nas wnosi do sieci życia unikalną wartość, każdy z nas jest w tym znaczący i potrzebny. Odkąd pamiętam, kochałam słuchać, wsłuchiwać się (w ludzi, intuicję, świerszcze, wiatr, nocne niebo, a także w to, co najmniejsze i  ledwo zauważalne). To wsłuchiwanie się rozbudza we mnie poczucie połączenia, wnosi współczucie i ożywczą ciekawość. Moim marzeniem jest niesienie ich dalej.

Piotr - od 23 lat jestem zaangażowany w działania na rzecz zmiany m.in. na rzecz praw człowieka, przeciwdziałania dyskryminacji, ochrony przyrody, solidarności klimatycznej w różnych ruchach i organizacjach społecznych. Jestem zainspirowany metodami Joanny Macy, chcę je praktykować i rozwijać wspólnie z innymi osobami w Polsce. Od początku 2022 roku tworzę Kręgi Opowieści, wiosną i latem były to Kręgi Opowieści o Zmianie, a od jesieni Kręgi Aktywnej Nadziei.