Przejdź do głównej zawartości

Krąg Aktywnej Nadziei w Warszawie, 19 listopada. Uhonorowanie bólu z powodu stanu świata.

Zapytany jaka jest najważniejsza rzecz, którą możemy zrobić w obronie życia na Ziemi, Thich Nhat Hanh odpowiedział (w zupełnie niestrategiczny sposób): 

“To, co najbardziej potrzebujemy zrobić, to usłyszeć w nas samych głos płaczącej Ziemi… 

Usłyszeć w nas samych głos płaczącej Ziemi.”*

Zainspirowane polskim wydaniem książki “Aktywna Nadzieja” Joanny Macy i Chrisa Johnstone, chcemy wspólnie doświadczyć tej praktyki w formule kręgu. Taka forma spotkania bazuje na grupowej wymianie, która stwarza przestrzeń na dawanie oraz przyjmowanie, oparte o wspólne zasoby, mądrość i uważną obecność uczestniczących osób. 

Naszą intencją jest zorganizowanie cyklu spotkań - chcemy, aby każde z nich stanowiło oddzielny etap na drodze poszukiwania Aktywnej Nadziei.

Podczas najbliższego Kręgu, zakorzenieni w praktyce Wdzięczności, przejdziemy do kolejnego etapu spirali, jakim jest Uhonorowanie bólu z powodu stanu świata. Odważając się doświadczać trudnych, niekomfortowych emocji, które pojawiają się w nas w związku z sytuacją naszej Planety, możemy rozpoznać w nich jednocześnie naszą wrażliwość, troskę, współczucie oraz głębokie połączenie z siecią życia na Ziemi. Przypomnienie sobie i doświadczenie tej łączności może stanowić przejście z poczucia izolacji i osamotnienia do miejsca, z którego będziemy potrafili spojrzeć na siebie i świat nowymi oczami.

Zachęcamy, aby wziąć udział w całości cyklu, natomiast jeśli czujesz, że będzie to dla Ciebie trudne, nie martw się. Możesz przyjść na kilka lub nawet tylko jedno spotkanie.

Zapraszamy Cię, jeśli podobnie jak my:

🔵 widzisz rozdźwięk pomiędzy dostępną wiedzą na temat stanu klimatu i świata przyrody a tym, w jakim kierunku zmierza większość działań ludzkości (“biznes jak zwykle”),

🔵 szukasz sposobów radzenia sobie z tym rozdźwiękiem,

🔵 potrzebujesz obecności i uważności innych osób, aby przeżyć, zrozumieć, nazwać i zaakceptować miejsce, w jakim się znajdujemy,

🔵 szukasz źródeł nadziei, próbując rozpoznać swoje miejsce w trwającym kryzysie oraz swoją rolę w zmianie, jaka jest konieczna, aby utrzymać sieć życia na Ziemi,

🔵 jesteś lub był_ś zaangażowan_ w zmianę, ale odczuwasz bezsilność, wypalenie, poszukujesz na nowo tego, co jest “moje do zrobienia”,

🔵 chcesz zbliżyć się do zrozumienia kryzysów, przez które globalnie przechodzimy, jednak doświadczasz stanu zamrożenia, poczucia winy i/lub wyparcia, trudno Ci się zmierzyć z niepewnością, rozpaczą, lękiem,

🔵 chcesz pogłębić rozumienie praktyk, opisanych w książce “Aktywna Nadzieja” i widzisz wartość we wspólnym przechodzeniu przez ich kolejne etapy.

Terminy spotkań Kręgu (mogą ulec zmianie): 17 lub 30 grudnia, 28 stycznia, 25 lutego, 24 marca. Na każde będą osobne zapisy.

Spotkanie odbędzie się w Warszawie 19 listopada (niedziela) w godz. 15.00-18.00 i potrwa 3 godziny. Ważny dla nas jest udział w całości kręgu, więc jeśli rozważasz obecność, upewnij się, że możesz być obecn_ od początku do końca. Aby zapisać się na spotkanie, wypełnij formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/HNomJQhdk2Jw663w8 nie później niż do poniedziałku, 13 listopada.

Działamy na zasadzie ekonomii daru - wkładamy pracę w przygotowanie i trzymanie kręgu. Zachęcamy Cię, abyś w zamian przekazał_ nam dar w takiej formie i wysokości, jaką uznasz za słuszną, w postaci: zrzutki pieniężnej do "kapelusza", przelewu na podany po Kręgu rachunek lub propozycji konkretnego wsparcia przy organizacji kolejnych spotkań.

Prosimy Cię również o zasilenie skarbonki miejsca, które nas gości.

Każde spotkanie rozpoczynamy od przedstawienia najważniejszych dla nas zasad (z naszych doświadczeń i odczuć wynika, że są one wspierające w budowaniu bezpiecznej i otwartej na różnorodność przestrzeni:

🔵 Tworzymy krąg jako przestrzeń inkluzywną dla osób o różnych tożsamościach, w tym w szczególności osób nieheteronormatywnych i transpłciowych - jest to przestrzeń wolna od przemocy, dyskryminacji, mowy nienawiści i hejtu.

🔵 Wspólnie dbamy o to, aby każda osoba miała przestrzeń do wypowiedzenia się - ważne, żeby mówiła o sobie, swoich emocjach i doświadczeniach, swojej życiowej historii.

🔵 W kręgu bardzo ważna jest uważność na inne osoby. Słuchamy innych bez oceniania i dawania rad (chyba że zostaliśmy o nie wyraźnie poproszeni).

🔵 Krąg traktujemy jako wyjątkowy czas, który możemy dać sobie i innym, nie przerywany innymi zadaniami (aby tak było, wyciszamy telefony, dbamy o to, żeby nie spóźnić się na spotkanie i zostać do samego końca).

🔵 Można mówić, ale nie trzeba - jeśli czujesz, że nie chcesz zabierać głosu, to jest to totalnie ok.

🔵 Dbamy o siebie, o swoje potrzeby, pamiętamy o swoim prawie do powiedzenia “stop”.

🔵 W kręgu jest także miejsce na zaproponowanie zasady ważnej dla Ciebie.

Kilka słów o nas:

Malwa - jestem kulturoznawczynią i trenerką grup wsparcia, współtworzę patchworkową rodzinę z dwójką 6-latków na pokładzie; co jest źródłem wyzwań, a jednocześnie niezwykłych i uczących odkryć. Patchwork to dla mnie opowieść o tym, ile możemy zdziałać wspólnie, jeśli tylko uznamy i uszanujemy różnorodność jako źródło zasobów i możliwości. W Aktywnej Nadziei odkrywam, że siła rodzi się z bycia sobą - z tego, co kochamy robić i tworzyć. Każdy z nas wnosi do sieci życia unikalną wartość, każdy z nas jest w tym znaczący i potrzebny. Odkąd pamiętam, kochałam słuchać, wsłuchiwać się (w ludzi, intuicję, świerszcze, wiatr, nocne niebo, a także w to, co najmniejsze i ledwo zauważalne). To wsłuchiwanie się rozbudza we mnie poczucie połączenia, wnosi współczucie i ożywczą ciekawość. Moim marzeniem jest niesienie ich dalej.

Piotr - od 23 lat jestem zaangażowany w działania na rzecz zmiany m.in. na rzecz praw człowieka, przeciwdziałania dyskryminacji, ochrony przyrody, solidarności klimatycznej w różnych ruchach i organizacjach społecznych. Jestem zainspirowany metodami Joanny Macy, chcę je praktykować i rozwijać wspólnie z innymi osobami w Polsce. Od początku 2022 roku tworzę Kręgi Opowieści, wiosną i latem były to Kręgi Opowieści o Zmianie, a od jesieni Kręgi Aktywnej Nadziei.

P.S. Jeśli sam_ nie możesz wziąć udziału w wydarzeniu, zachęcamy Cię do przekazania informacji znajomym, którzy mogliby być nim zainteresowani. 

Jeśli to dla Ciebie możliwe, zaobserwuj i/lub podziel się ze znajomymi naszymi kanałami w mediach społecznościowych:

Instagram: https://instagram.com/aktywnanadzieja

 Facebook: www.facebook.com/aktywnanadzieja

Zapraszamy Cię również do posłuchania, obserwowania i dzielenia się podcastem "Poruszenie", który współtworzymy: na Spotify, Apple Podcast lub YouTube.

* cytat przytoczony przez Joannę Macy w rozmowie “Climat Crisis as a Spiritual Path”, dostępnej na stronie: https://greatturning.net/joanna-macy-climate-crisis-as-a-spiritual-path/