Przejdź do głównej zawartości

Krąg Aktywnej Nadziei, niedziela 24 marca 2024, Warszawa

“W czasie kryzysu zbieramy siły. Wówczas, jeśli mamy szczęście, jesteśmy w stanie przywołać każdy zasób, każdy zapomniany obraz, który może nas ożywić, każde wspomnienie, które może sprawić, że poznamy naszą moc. I to szczęście jest czymś więcej niż się wydaje; zależy od długiego przygotowania własnego ja do tego, by mogło zostać spożytkowane.”

- Muriel Rukeyser


Zainspirowany polskim wydaniem książki “Aktywna Nadzieja” Joanny Macy i Chrisa Johnstone, od września 2023 roku zapraszam osoby do wspólnego doświadczania tej praktyki w formule spotkań w kręgu. Zapraszam każdą osobę, także jeśli nie brał_ś udziału w poprzednich. Tym razem inspiracją będzie dla nas ostatni z etapów spirali aktywnej nadziei / praktyki ponownego połączenia - pójście na przód. 

Spotkamy się 4 dni po rozpoczęciu wiosny, dzień przed pełnią księżyca, czas wydaje się dobry na to, aby przyjrzeć się temu, co w wołającym o naszą uwagę świecie jest moje do zrobienia.

“Przy okazji każdego podjętego przez nas tematu pojawi się szereg potencjalnych ścieżek działań, w których możemy odegrać jakąś rolę. Jak zdecydować, w co zaangażować naszą energię, mając tak wiele opcji? Wyzwanie polega na wsłuchaniu się w wizję, która najmocniej nas wzywa, i uznaniu, że aby dobrze ją zrealizować, będziemy musiały, musieli doprecyzować nasze ukierunkowanie tak, aby nie rozproszyć energii. Jak sadzonki, które wymagają przerzedzenia, musimy wybrać wspierane przez nas wizje, a następnie oczyścić przestrzeń wokół nich, by miały miejsce na rozwój i rozkiwt” - J. Macy, Ch. Johnstone, Aktywna Nadzieja.

Zapraszamy Cię, jeśli podobnie jak my:

🔵 widzisz rozdźwięk pomiędzy dostępną wiedzą na temat stanu klimatu i świata przyrody a tym, w jakim kierunku zmierza większość działań ludzkości (“biznes jak zwykle”),

🔵 szukasz sposobów radzenia sobie z tym rozdźwiękiem,

🔵 potrzebujesz obecności i uważności innych osób, aby przeżyć, zrozumieć, nazwać i zaakceptować miejsce, w jakim się znajdujemy,

🔵 szukasz źródeł nadziei, próbując rozpoznać swoje miejsce w trwającym kryzysie oraz swoją rolę w zmianie, jaka jest konieczna, aby utrzymać sieć życia na Ziemi,

🔵 jesteś lub był_ś zaangażowan_ w zmianę, ale odczuwasz bezsilność, wypalenie, poszukujesz na nowo tego, co jest “moje do zrobienia”,

🔵 chcesz zbliżyć się do zrozumienia kryzysów, przez które globalnie przechodzimy, jednak doświadczasz stanu zamrożenia, poczucia winy i/lub wyparcia, trudno Ci się zmierzyć z niepewnością, rozpaczą, lękiem,

🔵 chcesz pogłębić rozumienie praktyk, opisanych w książce “Aktywna Nadzieja” i widzisz wartość we wspólnym przechodzeniu przez ich kolejne etapy.

📅 Krąg odbędzie się w Warszawie 24 marca (niedziela) w godz. 15.00-18.00: Krąg. Jeśli zdecydujesz się na udział w tej części, ważny dla nas jest udział w całości kręgu, więc jeśli rozważasz obecność, upewnij się, że możesz być obecn_ od początku do końca.

Aby zapisać się na spotkanie, wypełnij formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/UxJ9Tmmuzh2PjJL78 nie później niż do niedzieli 17 marca!

Działam na zasadzie ekonomii daru - wkładam pracę w przygotowanie i trzymanie kręgu. Zachęcamy Cię, abyś w zamian przekazał_ dar w takiej formie i wysokości, jaką uznasz za słuszną, w postaci: zrzutki pieniężnej do "kapelusza", przelewu na podany po Kręgu rachunek lub propozycji konkretnego wsparcia przy organizacji kolejnych spotkań.

Prosimy Cię również o zasilenie skarbonki miejsca, które nas gości (20 zł).

Każde spotkanie rozpoczynamy od przedstawienia najważniejszych dla nas zasad (z naszych doświadczeń i odczuć wynika, że są one wspierające w budowaniu bezpiecznej i otwartej na różnorodność przestrzeni:

🔵 Tworzymy krąg jako przestrzeń inkluzywną dla osób o różnych tożsamościach, w tym w szczególności osób nieheteronormatywnych i transpłciowych - jest to przestrzeń wolna od przemocy, dyskryminacji, mowy nienawiści i hejtu.

🔵 Wspólnie dbamy o to, aby każda osoba miała przestrzeń do wypowiedzenia się - ważne, żeby mówiła o sobie, swoich emocjach i doświadczeniach, swojej życiowej historii.

🔵 W kręgu bardzo ważna jest uważność na inne osoby. Słuchamy innych bez oceniania i dawania rad (chyba że zostaliśmy o nie wyraźnie poproszeni).

🔵 Krąg traktujemy jako wyjątkowy czas, który możemy dać sobie i innym, nie przerywany innymi zadaniami (aby tak było, wyciszamy telefony, dbamy o to, żeby nie spóźnić się na spotkanie i zostać do samego końca).

🔵 Można mówić, ale nie trzeba - jeśli czujesz, że nie chcesz zabierać głosu, to jest to totalnie ok.

🔵 Dbamy o siebie, o swoje potrzeby, pamiętamy o swoim prawie do powiedzenia “stop”.

🔵 W kręgu jest także miejsce na zaproponowanie zasady ważnej dla Ciebie.


Kilka słów o mnie: 

Piotr - z wykształcenia ochroniarz środowiska i praw człowieka oraz trener, od 23 lat jestem zaangażowany w działania na rzecz zmiany m.in. na rzecz praw człowieka, przeciwdziałania dyskryminacji, ochrony przyrody, solidarności klimatycznej w różnych ruchach i organizacjach społecznych. Współtworzę podcast PORUSZENIE. Jestem zainspirowany Praktyką Ponownego Połączenia Joanny Macy, uczę się jej i chcę rozwijać wspólnie z innymi osobami w Polsce. Od 2022 współorganizuję kręgi, początkowo Kręgi Opowieści o Zmianie z Jadwigą Klatą, od września 2023 r. Kręgi Aktywnej Nadziei m.in. z Malwiną Migdał.